SAVETI

Free saveti za vas kompjuter:


1. Savet skinite sve stranice kucista
Ako niste to dosada uradili moj savet vam je da skinete sve stranice na kucistu.Zasto,pa zato sto cete spreciti pregrevanje narocito u letnjim periodima.Recice vam pa nakupice prasinu ,tacno ali ta prasina manje cmeta nego da se pregreje.Uznite sebi u obavezu da barem na dva meseca ocistite usisivacem ostatak kucista a narociti kuler(ventilatorce)na procesoru.Skinite 4 srafa i usisivacem ocistite hladnjak.Jos bolja je varijanta da ako imate mogucnost ugradite i dodatni ventilator koji ce hladiti unutrasnjost celog kucista naravno nemojte ga usmeravati da bije direktno u njega.Ovo ne pisem napamet jer sam kod mene to uradio ,moj kompijuter radi gotovo ceo dan i leti i zimi.

2. Savet zimi ne provetravajte dok je ukljucen kompijuter
Nedozvolite da odjednom u sobi gde vam je komp udje hladan vazduh ,moze doci do kondenzacije i kratkog spoja.Narocito je u opasnost monitor jer je uvek naj vise izlozen toj promeni.

3.Savet ako punite ketridze na stampacu
Ketridzi stampaca nisu predvidjeni da se pune.Tako da instalacioni disk koji dobijate uz stampac tj.softver u sprezi sa ketridzem ponekad  nece dozvoljavati da koristite dopunjivanje ketridza.Zato je moj savet ne instalirajte ih, racunar ce sam pronaci stampac.Osnovne funkcije stampaca ce raditi i bez njegovog softvera .

4.Nekoliko korisnih saveta
-Najvaznija komponenta racunara, ili bar ona od koje svi kvarovi krecu, je napajanje. Odaberite tip i snagu napajanja u skladu sa potrosnjom racunara. Svaki posten trgovac ce umeti da vas posavetuje. Ako se dvoumite izmedju dva napajanja, uzmite teze.

-Izbegavajte "sumnjiva" napajanja. Izbegavajte nestrucno popravljana napajanja. Jnc, ans, sky-hawk, meico, imaju ruznu osobinu da prilikom crkavanja povuku sa sobom plocu, hdd i optiku. Napajanja starija od godinu dana treba zamenti novim. Dovoljno su prasnjava da bi se pravilno hladila, a i elektroliti su dovoljno suvi. (upozorenje ne vazi za chieftec, leadman, lcpower, antec, enermax i sl.) 

-Redovno cistite kulere od prasine, kako na procesoru, tako i na grafickoj i chipsetu. Natalozena prasina podize temperaturu, sto je prvi preduslov za nepouzdan rad. Koristite meku farbarsku cetku, ako treba i usisivac. Drzite kompresor podalje od racunara!!!

-Proverite temperature u racunaru. Preporucujem program speedfan. Ako je potrebno ugradite dodatne ventilatore u kuciste. Za prvo vreme ce pomoci i skidanje bocne stranice racunara.

-Hard-diskovi koji ne crkavaju, ili bar retko, su hladjeni diskovi. Namontirajte bilo kakav ventilator da usmeri hladan vazduh preko diska. Ne zaboravite da ovako ne cuvate samo svoju investiciju od par desetina evra, nego i svoje podatke, cesto nenadoknadive, nezamenljive i samim tim neprocenjive.

-Skripanje, lupanje ili potpuna tisina iz hard diska znak su da nesto ne valja. Ako vam je stalo do podataka odmah iskljucite racunar, da sprecite dalju degradaciju diska. Nemojte otvarati poklopac, nema sta da se vidi, vasem disku je potreban lekar specijalista. Sto manje dirate, manja ce biti steta, lakse ce biti popravljen i proci cete jeftinije.

Maticna ploca je "ono u sta se ubada sve ostalo". Dele se na ispravne, poluispravne i neispravne. Da bi sto duze ostale ovo prvo, pridrzavajte se sledecih pravila:

-Prilikom ugradnje uporedite rupe na ploci i distancere na kucistu. Triput! Ovde i najbolji ponekad pogrese. 
-Srafciger ne sme da sklizne! Najmanja ogrebotina na ploci moze vas kostati vremena i para.
-Oprezno kod ubacivanja kartica, lim koji drzi karticu za kuciste prilikom ugradnje moze da osteti plocu.
-Morate osetiti pod prstima "klik" kad ubadate memoriju na plocu. U protivnom postoji opasnost da nije pravilno ubodena.
-Ne smete pod prstima osetiti "klik" kad montirate kuler na procesor. Ovo se narocito odnosi na starije sockete, 462, 370, mada se cesto vidja na 775. Mnogo je ploca otislo na deponiju zbog izgrebanih vodova prilikom montiranja kulera.
-Chipset mora da se hladi. Ako je prevruc preduzmite nesto. Necemo reci koliko je "prevruc", to varira od ploce do ploce, od chipseta do chipseta.
-Pazljivo gledajte uputstvo za plocu kad povezujete zice za front USB. Greske mogu biti fatalne po USB uredjaj.
-Nemojte bez uputstva i dovoljno svetla povezivati front panel. Dovoljno je da nabodete power switch, i eventualno zvucnik. Daj boze da vam reset nikad ne zatreba.
-Nemojte flesovati bios ako niste dobro procitali uputstvo. Nemojte flesovati bios ako to vec niste radili. Nemojte flesovati bios ako ploca radi. Nemojte flesovati bios na svom racunaru. 
-Ako flesujete bios preduzmite mere da vam se racunar ne zaglavi. Koristite bios sa oficijelnog sajta. Ili donesite profesionalcima, kostace vas manje zivaca i manje para.
-Neke nforce ploce (1,2,3,4) imaju algoritam da svaku promenu u biosu upisu u bios-chip umesto u nvram. To znaci da svaki put kada izadjete iz biosa (save and exit) uradite flash biosa. To nije dobar trenutak za iskljucivanje racunara jer tada eeprom postaje read-only.
-Ako bas morate da radite clear cmos nemojte zaboraviti da izvadite ATX konektor iz ploce i litijumsku bateriju. Ovako se najcesce spaljuju asusi.
-Overklokujte tako sto cete doplatiti za brzu komponentu. Podizanje magistrale, mnozioca i napona, i otkljucavanje pajpova prepustite ekspertima koji tacno znaju sta rade. Nazalost, njihovo znanje je potcenjeno,tako da se sve cesce srecu amaterski skuvani procesori sa kojih se poklopci skidaju obucarskim alatom.
-Kablovi u racunaru su pravljeni tako da ne mogu da se ubodu naopako. Pa ipak, plastika je mekana a snaga klade valja, pa treba dvaput proveriti.
Izguljene, nastavljane i ostecene kablove izbegavajte u sirokom luku.

Voila! Ukljucujete racunar. Prvi ili hiljaditi put, svejedno. Ocekujete da radi.
Ako se to i desilo, ne treba da citate dalje. Sledeci redovi su za one koji nisu imali toliko srece. Sreca u nesreci- mi smo tu!
-Ni da bekne. Ne vrte ventilatori, nema slike ni tona:
Proverite da li do racunara dolazi 220V. Pogledajte prekidac na napajanju. Proverite power switch i njegovu vezu sa plocom. Ako je sve ok, sumnjajte na napajanje ili plocu. 
-Zavrti na kratko i stane:
Napajanje je optereceno. Iskopcajte hdd i optiku i probajte ponovo. Probajte sa drugim napajanjem.
-Vrte ventilatori i cuti. 
Iskopcajte hdd i optiku. Izvadite memoriju i pci kartice. Ako po ukljucenju pisti, predjite na sledeci korak.
-Pisti isprekidano ravnomerno (piiip-piiiip...)
Sve su sanse da je memorija lose ubodena ili neispravna. Moguce je da ploca ne daje napon za memoriju, ili je ostecen bios. Probajte brisanje cmosa.
-Pisti cudno (morzeovom azbukom slovo V) 
Grafika. Probajte sa drugom. Moze i u drugom slotu. Mislim na grafiku.
-Evo i slike, pise neki bootblock (ili tako nesto) 
Ploca vam se zali na ostecen ili pogresan bios. Ipak treba pokusati clearcmos.
-Izbacio je prvi ekan, prijavio procesor, al pogresno 
Bas vas briga kako je prijavio procesor, o tom potom, gledajte donji deo ekrana, da li se ploca prijavila sa svojim stringom i oznakom chipseta. Ako je ispisala previse nula, u 2 ili 3 reda, ne valja bios ili memorija.
-Ispisao je prvi ekran i napisao nekakav checksum error 
Udjite u cmos, kako znate i umete, a najbolje sa del. Ucitajte default, save and exit i vidite sta ce da se desi. Ako se ponovi, zamenite bateriju.
-Otisao je na drugi ekran, ispisao neku tabelu i nece dalje 
Pa nece ako nema odakle da podigne sistem. Ili nema ili mu nije receno. Najzdravije je ukljuciti samo onu mediju sa koje treba da se dize sistem, a ostale iskopcati. Svejedno je da li je to fdd, hdd, cdrom, lan, usbfdd, ili nesto slicno. Ako opet nece, vidite da li se "fdd, hdd, cdrom, lan, usbfdd, ili nesto slicno" pojavljuju na prvom ili drugom ekranu.
-Krene da dize sistem i zabode 
Pregrevanje procesora ili pwm-a. Ako se procesor dobro hladi, a to treba proveriti u cmos-u, onda je win zreo za gazenje ili reinstalaciju. Oprezno, na njemu su vasi podaci.
-Podigne sistem i radi 

Molim, i drugi put.


5.Savet ne gasite cesto racunar
Manju stetu cete naneti racunaru(narocito napajanju) ako ga ostavite da radi bez prekida i vise sati nego da ga dnevno gasite 4-5 puta.Jednostavno obezbeditemu dobro hladjenje(SAVET 1) i ostavite racunar da radi ceo dan bez obzira dali trenutno imate potrebe za njim.


6. Sprecite kvar racunara

Koliko puta vam se desilo da vam se pokvario racunar? Nekoliko puta ste ga vozili majstoru na popravak, menjali hard disk, napajanje ili matičnu ploču …Dok majstori trljaju ruke zaradivši novac na vašem neznanju jeste li se ikada pitali zbog čega je došlo do kvara zapravo?! Uglavnom je riječ o naglom povišenju napona na gradskoj mreži, vjerojatno zbog udara groma pri čemu stradavaju osigurači otpornici i ostale komponente u vašem racunaru. Isto kao naglo povišenje napona na gradskoj elektro mreži naglo spuštanje napona i oscilacije su također štetne za racunare. Da bi ste spriječili kvarove prvo što trebate nabaviti jest prenaponska utičnica. Prenaponska utičnica u sebi sadrži mali stakleni osigurač koji se rastali kada dođe do pre visokog napona na elektrodistribucijskoj mreži. Time se spriječavaju ozbiljniji kvarovi na racunaru. Kada se prenaponski osigurač rastali, potrebno ga je promjeniti novim koji obično ne kosta mnogo.

Druga stvar koja je također vrlo bitna za pravilan i dug rad racunara jest UPS. (skarcenica od engl. uniteruptible power supply). UPS u slučaju naglog prekida struje uključuje dodatan izvor energije (akumulator) koji spriječava naglo gašenje racunara ,oštećenja i gubitaka datoteka na hard disku. To je onaj “veliki toster”  kojeg ste imali prilike vidjeti u uredima ali niste znali čemu služi. Za kompjutere je najgora stvar nagli gubitak struje kao i oscilacije u naponu elektrodistribucijske mreže. Ovaj uređaj regulira stalan napon te u slučaju gubitka struje uključuje akumulator. Kada nestane struje uključuje se zvučni alarm unutar uređaja i tada morate snimiti vaše podatke i pozatvarati programe. Ovisno o modelu ups uređaja i kapacitetu akumulatora obično imate nekoliko minuta vremena da to učinite. Sada je potrebno propisno u meniju ugasiti racunar i sačekati da ponovo dođe struja.


7.Zaglavljeni pikseli na LCD ekranu


Ponekad se pikseli na LCD ekranu zakoče, pa ih morate malo protresti da bi se ponovo pokrenuli. Ukoliko neki piksel i dalje prikazuje samo jednu boju, nežno ga prodrmajte (10 do 15 sekundi) vrhom prsta umotanim u meku i čistu krpu.
Ako ni to ne pomogne, preuzmite besplatan video zapis Stuck Pixel Fixer  i koristite ga nekoliko sati. Boje iz tog zapisa, koje se brzo smenjuju, mogu da pomognu kod odglavljivanja piksela.  Naglašavam da ova tehnika daje rezultate samo kada je reč o zaglavljenim pikselima, a ne i o mrtvim, koji su po pravilu crni..


>>> Klik za pocetnu stranu <<<